Güncel Moda / Diyete Dair / Günde 10 Dakika Kendinize Ayırın; 1 Ayda Vücudunuz Şekillensin!

Günde 10 Dakika Kendinize Ayırın; 1 Ayda Vücudunuz Şekillensin!

Hiç dillerden düşmeyen o cümleler “Kilo vereceğim, diyet yapacağım, hemen spor salonuna gideceğim”  değil mi ? Evet hepimiz spor yapmak istiyoruz. Ama buna kaçımızın vakti yetiyor? Devam edemiyoruz, yarıda bırakıyoruz, mutlaka bir şeyler oluyor. Genelleme yapıyorum şu an. “Vaktim yok ama vücudumdan memnun değilim” diyenler! Sizlere sesleniyorum.  Günde 10 dakikanızı ayırıp bu egzersizleri yapmaya var mısınız?  VARIM DİYOR

O zaman sizleri hemen aşağıya davet ediyorum. 1 ay sonra vücudunuzdaki değişikliği çok seveceksiniz!

1) PLANK

slim-arms-plank-400x400

İlk egzersizimiz,  Plank. Hareketimiz aynı resimde görüldüğü gibi: Dirseklerinizi, kolunuz vücudunuza dik olacak şekilde yere koyacaksınız. Ayaklarınız ise kuvveti parmak uçlarına vermiş bir şekilde duracaktır. Bu hareketteki en önemli amaç vücudunuzun dimdik durmasıdır. Ne göbeğinizin aşağı düşmesine izin vereceksiniz, ne dizlerinizi kıracaksınız, ne de belinizi bükeceksiniz.

2) ŞINAV

gobek-eritme-2

Bir diğer egzersizimize gelelim, Şınav. Doğru ve vücut sağlığımıza  yarar sağlayan bir şınav için başlangıç pozisyonunuz Plank’te bahsettiğimiz pozisyon olmasına özellikle dikkat edelim. Dikkat edilecek bir başka nokta da; kendinizi yukarı ittirirken mümkün olduğunca yavaş hareket etmeniz.

Doğru yaptığınız takdirde, Şınav da aynı Plank’teki gibi tüm kaslarınızı, kollarınızı, bacaklarınızı çalıştıracaktır.

3) SQUAT 

iso-squat-a-700_1

Squat dediğimiz şey aslında bildiğimiz semt oturuşu. :) Tabii ki egzersize vurduğumuzda, bununda doğru bir yapılış şekli var. Dikkat etmemiz gereken noktalar var aksi takdirde başımıza bela olabilir bu hareket. Ayaklarınızı omuz hizanızda açın, ayak tabanlarınızın tamamen yerde olmasına özen gösterin ve  topuklardan yukarı kalkmamasına dikkat edin. Ardından hayali bir sandalye varmış gibi düşünün ve oturuyormuş gibi yapıp, çömelin. Basenleriniz ve ayak tabanlarınız yere tamamen paralel oluncaya kadar çömelmeniz gerekiyor. Ardından yavaşça kalkın ve BU KADAR!  

Tabii ki sadece bu kadar değil, bu hareketi yaparken dengenizi koruyun. Zor bir harekettir. Bakalım ne kadar dayanabileceksiniz?

4) KALÇA VE ALT KASLARINIZ İÇİN;
640xauto

KARIN KASLARINIZ İÇİN EGZERSİZLERE DEVAM;

640xauto (2)

Gördüğünüz gibi, iki egzersiz birbirinin zıt versiyonu. Zor görünmüyor değil mi?

5) BEL EGZERSİZİ

640xauto (3)

Bu hareket belinizi şekle sokacaktır. Bu egzersizi yaparken belinizi duvara yaslamaya dikkat edin.  Aksi takdirde ağırlık belinize biner ve spor yapacağım diye belinizden olmayın. Bir de bel ağrısı ile uğraşmanızı istemeyiz.

Evet şimdi bir de bu 10 dakikayı nasıl değerlendireceğiz, hangi hareketlere öncelik vereceğiz bir de bunu konuşalım. Plank’e 2 dakika ayırın. 1 dakika şınav çekin zaten sizi epey zorlayacaktır. Geri kalan tüm egzersizlere 1’er dakika ayırdıktan sonra  tekrar 2 dakika plank yapın. Her egzersiz arası 10 saniye ara vermeyi unutmayın!

 

Yazar; Bayza

Sırada ki Moda Haberi

hizli-ve-ofkeli-kaza-hasar-maliyeti-687x400

Hızlı Ve Öfkeli Serisinde Kullanılan Otomobillerin “Hasar Raporu” Açıklandı!

7 filmin toplamında 514 milyon dolar olarak açıklanan otomobil hasarlarının serinin son filmi ile 600 ...

Bir Yorum

  1. Hello! Cool post, amazing!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir