Güncel Moda / Eğitim / YGS PİŞMANLIKTIR FAKAT LYS SİZİN İÇİN BİR ÖDÜL!

YGS PİŞMANLIKTIR FAKAT LYS SİZİN İÇİN BİR ÖDÜL!

Moral bozmak yok arkadaşlar. Geçtiğimiz günlerde YGS sonucunuz açıklandı ve kiminiz ÇOK ŞÜKÜR YA dedi, kiminiz ise BEN SINAVI BIRAKIYORUM ayaklarını yapmaya başladı. Hepimiz o yollardan geçtik. Eğitim olduğu sürece o sınavlar hiçbir zaman bitmeyecek. Dünya’nın sonu da değil ayrıca, kasmayın bu kadar.

YGS’den ağzı yanan birisi olarak sizlerle birkaç şey paylaşmak istiyorum. Kafası rahat adam o YGS’ yi tek hamlede yapabilir. Çok çalışmaya gerek yok çünkü o an kafan yerindeyse ve heyecanlı değilsen o soruları çözebilirsin. Yoruma dayalı bir sınav diye hocalarınız boşuna konuşmuyor. Yapmanız gereken tek şey soru çeşidi bilmek ve gerisi bitti. Şu an tekrar hazırlanma şansım olsaydı YGS çalışmak yerine emeğimin karşılığını alabileceğim bir sınava, LYS’ ye daha çok önem verirdim.
Yeminlen-Çok-Bunaldım-Artık-HD-2013-Facebook-Kapak-Covers-Fotoğrafları-www.kapakresimleri.org_-750x315

Tabi şu an sizin için YGS devri bitti ve “KENDİNİ AVUTMA”  devri başladı . Yani demek istediğim şu ki artık çeşitli sitelere, YGS puanınızı yazıp LYS ‘ de şu kadar yapsam şunu alıyorum, sıralamam bu geliyor gibi muhabbetlerle zaman harcayacağınıza oturun LYS çalışın.

Şunun şurasında ne kadar kaldı ki? 3 aydan daha az bir süreniz var ve bu sürede bir çok konuyu halledebilirsiniz. Umutsuzluğa kapılmayın. Ve birazda kendinize güvenin olmayacak diye bir şey yok. En başta da söylemiştim, DÜNYA’NIN SONU DEĞİL.

YGS sonucumu ilk öğrendiğimde okuldaydım. Ve bir açıklandı kendimden beklemediğim bir sıralama.  En son koridorlara yattığımı hatırlıyorum ya okul müdürü falan başımda gelmiş, beni sakinleştirmeye çalışıyordu. Sanıyorum ki Dünyam yok oldu hayallerim bitti gitti artık yaşayamam okuyamayacağım bir yer kazanamayacağım falan. Sonra pes etmedim LYS ye kadar çalışmıştım. Zaten YGS bitince sınav bitmiş gibi oluyor, LYS’ de kafalar çok rahat, dert etmeyin.

Şu an düşünüyorum da geriye baktığımda, hepsi o kadar saçma ve gereksiz ki. Biliyorum geçirdiğiniz en iğrenç dönem. Mezuna kalanlardan bahsetmeyeceğim onların zaten yaşam enerjileri yok artık, nasıl hayata tutunabileceklerini düşünüyorlar.

Neyse ne diyordum ya? Kendinizi boşuna hırpalamayın, elinizden gelenin en iyisini yapın ve sonra gerisini Allah’a bırakın. Nerede mutlu olacaksınız oraya gidin. Belli bir hedefiniz mutlaka olsun, umutsuz olmayın.

Üniversiteye geldiğinizde zaten sizde benim gibi düşüneceksiniz, o yüzden mutsuzluğu, stresi bırakın. Önünüze bakın önünüze!

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir